Spectaculos succesul obținut vineri seară de Papa Poulet împotriva perversei selecționate a Georgiei, venită la București, la intimidare, cu un lot format din păstori de capre, însă ghinion, patronii fotbalului românesc preferă oile.
Tactica stabilită și exersată pentru meciul cu Franța din debutul turneului final al Campionatului European a dat satisfacții maxime mămicilor și bunicilor prezente la apel pe Arena Națională, momentele cu puradei plutind entuziasmant prin aer fiind surprinse cu promptitudine de camerele televiziunilor care au asigurat protocolul în Franța din conturile federațiunii.
Istoria meciului amical disputat înaintea celui cu Franța? Simplă, dar la obiect! Două autogoluri, două goluri din pasele decisive ale gruzinilor și, cu adevărat important, golul lui Torje. Aflat singur în fața porții goale mijlocașul nu a suferit niciun atac de panică astfel că avem argumente de 1.60 pentru ieșirea din grupă. Sau din groapă?
Nu trebuie să dăm atenție golului primit de Tă Țăruș Anu pe colțul scurt, deoarece francezii nu vor fi niciodată atât de idioți să creadă că pot înscrie într-o competiție de top pe colțul portarului.
Cocoșeii Galici au de ce să se teamă: Papa Poulet va en France! E de rău! N-are pressing, dar e supărat pân-la iconițe pe presă.