Concordia și-a dorit extrem de mult să debuteze cu o victorie în fața propriilor spectatori la Chiajna, însă bucuria unui succes de moral a fost zădărnicită de Viitorul Constanța, o nou-promovată în Liga 1.
Echipa lui Ilie Stan a dominat clar primele 20 de minute, însă fără să pună în pericol poarta apărată de Vâtcă. Simțind slăbiciunea gazdelor, Viitorul începe să își arate colții și să pună din ce în ce mai multe probleme, iar după o jumătate de oră de la startul jocului chiar a reușit să deschidă scorul. Noul titular dintre buturile Concordiei, Lepmets, nu a putut decât să devieze mingea centrată de pe partea stângă până în centrul careului, unde l-a găsit demarcat pe Iancu, iar decarul constănțenilor a șutat cu simț de răspundere pentru 0-1.
Concordia și-a reluat atacurile furibunde către poarta oaspeților, însă, și în această partidă, vârfurile lui Ilie Stan au fost boante și imobile, astfel că până la pauză tabela a rămas nemodificată.
Repriza secundă s-a jucat pe contre, ambele echipe irosind ocazii importante. A fost nevoie de introducerea lui Popovici în locul lui Simion pentru ca în ofensiva gazdelor să se instaleze un plus de luciditate, dar și de viteză. Adi Popa, căpitanul și oml de bază al echipei lui Ilie Stan, a arat și în jocul cu Viitorul benzile terenului, în urma unei astfel de incursiuni Concordia restabilind egalitatea. Popa a centrat de pe linia de fund pentru Popovici, ex-timișoreanul a prelungit către bara a doua, unde întâmplător se afla Welington (53), iar brazilianul nu a mai reușit să rateze.
Până la final, victoria a părut accesibilă atât Concordiei, cât și Viitorului, însă cele două formații, care în acest sezon par sortite să se lupte pentru evitarea retrogradării, au părăsit terenul cu un singur punct.
Privind partea plină a paharului, Concordia a părăsit, datorită acestui semi-eșec, zona retrogradării, dar trebuie să se prezinte mult mai bine la Severin etapa viitoare, pe terenul altei nou-promovate, dacă vrea să agonisească ceva puncte dătătoare de liniște.
Concordia Chiajna – Viitorul Constanta 1-1 – Images by Florin Alexandru Alboiu