Viitorul Domnești poate spune că a avut ghinion sâmbătă, 13 septembrie, în partida cu Dinamo II din etapa a 3-a din Liga 3, disputată în Regie pe stadionul Sportul Studențesc.
Chiar dacă oaspeții au avut mai mereu inițiativa, echipa lui Virgil Andronache putea intra la pauză cu un avantaj confortabil, de cel puțin două goluri, ratând câteva situații favorabile, inclusiv de la var. Lovitura de pedeapsă acordată corect de centralul Robert Avram pentru henț în careu, la o centrare venită de pe dreapta la bara a doua, a fost executată de Pațurcă, dar Kovacs a ghicit colțul și a respins în lateral.
Cu câteva minute înainte de pauză, Dumitrescu a fost lansat în adâncime cu o pasă peste apărarea dinamovistă și a deschis scorul, însă avantajul minim de pe tabelă avea să fie inversat de Dinamo după zece minute de la reluarea jocului, din faze oarecum similare.
Mai întâi, Kevin Trabalka a egalat cu un șut la colțul scurt, lăsat mult prea expus de Vâlceanu, iar în minutul următor Patrick Petre a fost lansat cu pasă lungă și a scăpat singur cu portarul gazdelor. Mijlocașul a trimis cu calm lângă bară și a punctat decisiv pentru victoria oaspeților.
Gazdele au căutat, în zadar, până la final calea spre golul egalizator. Muțiu, introdus între buturi după pauză, a avut două intervenții bune care au menținut avantajul minim luat de Dinamo în minutul 57, cea de-a doua chiar în minutele suplimentare, la penultima fază fixă a meciului.
Întâlnirea a avut aspectul unui joc al republicanilor, în special datorită vârstei jucătorilor celor două echipe, componenți, în mare parte, ai generațiilor 94, 95, 96 și 97. Singurul veteran de pe teren a fost portarul Zoltan Kovacs (30 de ani), înlocuit la pauză de Vlad Muțiu (19 ani).
De remarcat și arbitrajul foarte bun al piteșteanului Robert Avram, care a avut o prestație pe măsură și în urmă cu două săptămâni în Colentina, la partida Juventus – Delta Tulcea. Dacă atunci a scos foarte des cartonașul galben și o dată pe cel roșu, sâmbătă a încercat să lase jocul cât mai liber și bine a făcut, deoarece nu exista pericolul ca situația să îi scape de sub control. Nu prea lăudăm prestațiile arbitrilor din afara Bucureștilor, însă cât este cazul să o facem, o vom face fără nicio reținere. În speranța că vom fi scutiți în acest sezon de aparițiile mizerabile ale impostorilor promovați cine știe cum.
Rezerve: M. Văduva, Olaru, Bărbulescu, Croitoru, Iancu, Costache, Florișteanu
Antrenor: Virgil Andronache
Rezerve: Muțiu, Lică, Jugaru, Mihalache, Trabalka, P. Radu, Nicolescu
Antrenor: Florin Bratu