ACS Sportul și FC Union, cele două echipe de seniori din orașului Măgurele, înscrise în competițiile Liga 4 și, respectiv, Oldboys, s-au întâlnit vineri într-o partidă amicală.
În această vară, se anunță schimbări importante pentru ACS Sportul la nivelul lotului, cu acest prilej fiind testați mai mulți jucători. La finalul ultimului sezon din Liga 4 Ilfov, echipa s-a clasat pe poziția a 8-a în Seria 1, însă pentru următoarea ediție de campionat dorește să țintească un loc în prima jumătate a clasamentului.
În schimb, FC Union se bazează pe omogenitate și pentru acest joc nu a prezentat nume noi. Totuși, lotul echipei antrenate de Ștefan Mirea va fi întărit cu trei-patru fotbaliști până la startul competiției rezervată jucătorilor peste 40 de ani.
Meciul a avut un ritm bun, în ciuda căldurii specifice lunii august. Cum era normal echipa mai tânără a avut inițiativa în startul jocului și a reușit să deschidă scorul în minutul 10. FC Union a replicat imediat și a restabilit egalitate după numai un minut. ACS Sportul a trecut în avantaj în minutul 20, stabilind scorul pauzei la 2-1.
PATRU GOLURI ÎN REPRIZA SECUNDĂ
După reluare, Leo Tănase (52) a egalat, însă echipa de Liga 4 a punctat de două ori la rând asigurându-și victoria. Cel mai spectaculos gol al meciului a fost marcat cu trei minute înainte de final. Stanciu l-a văzut ieșit dintre buturi pe portarul Sportului și l-a lobat de la 35 de metri lateral stânga.
Astfel, partida s-a încheiat cu scorul de 4-3 în favoarea ACS Sportul Măgurele.
FC Union a evoluat în următoarea formulă: Boia – F. Marin, Gigârtu, Rusu, Porojanu – Cr. Tănase, Șt. Mirea (35 N. Ștefan), Moraru (80 E. Mirea), Stanciu – L. Tănase, Nițu.