
Liga 3, la fel ca și celelalte competiții interne, este într-o evidentă scădere a nivelului de competitivitate. Diluarea în 10 serii nu stimulează cu nimic participantele.
Sâmbătă, la Fetești, s-a disputat derby-ul ialomițean dintre nou promovata CSM din localitate și Recolta Gheorghe Doja. Buturile gazdelor au fost apărate în premieră de Theodor Gabor. Cu toate că portarul s-a achitat bine de sarcini, diferența a fost făcută de viteza superioară a decarului Năstase.
CSM a debutat în Liga 3 cu o victorie pe teren propriu în fața Olteniței și a cedat următorul meci la Albești. Fiind, totuși, o formație în formare, neomogenizată, chiar și un punct ar fi putut fi considerat un succes. Oaspeții au dat de înțeles încă de la început că vor să plece cu toate puncte. Imediat după startul jocului și-au creat și primele ocazii clare de gol. Intervențiile lui Gabor au menținut tabela nemodificată până spre finalul primei reprize.
Cea mai mare și singura ocazie a gazdelor a fost consemnată în minutul 40, în urma unei pase în adâncime care surprins apărarea oaspeților. Însă indecizia de a finaliza a dat posibilitatea fundașilor să ocupe poziții în fața buturilor și să respingă balonul trimis târziu pe cadrul porții.
La faza imediat următoare, o minge recuperată ușor la centrul terenului a dat vizitatorilor posibilitatea unui contraatac devenit clasic pentru ei. Minge aruncată peste apărarea avansată și Năstase nu a mai putut fi oprit nici măcar de intervenția disperată a lui Gabor, ieșit la 30 de metri de propriile buturi. Faza s-a repetat peste două minute, dar de această dată Gabor a fost primul la minge și a degajat. Prima repriză s-a încheiat cu avantajul minim al oaspeților, ceea ce pentru gazde reprezenta un scor bun având în vedere raportul ocaziilor clare de gol.
Partea secundă a debutat cu o formație gazdă mai curajoasă, astfel că jocul s-a mutat mai mult în jumătatea Recoltei. Totuși, incursiunile lui Năstase au creat, în câteva rânduri, deranj mare în condițiile în care spațiile de manevră s-au mărit considerabil. Decarul a stabilit de altfel rezultatul final după o serie de erori defensive încununate de o probabilă eroare de (ne)semnalizare. După o cursă inițială nebună a lui Năstase, atacul s-a prelungit și mingea a revenit la decar, întors din spatele fundașilor. Acesta a preluat nestingherit la 11 metri și a șutat violent sub transversală. Eterna eroare de a te opri înainte de fluierul arbitrului a contribuit la realizarea dublei.
În mod cert, CSM Fetești nu va avea viață ușoară în Seria 3, cel puțin în prima parte a sezonului. Antrenor Mircea Ștefan va avea mult de lucrat la omogenizare, dar și la relațiile de joc în și între compartimente.
Etapa viitoare, formația din Fetești se va deplasa în Ilfov, pentru întâlnirea cu FC Voluntari 2.