Electroaparataj a trecut cu bine de luna aprilie și până la finalul sezonului mai avea de făcut șase pași pentru câștigarea titlului, cu adversari care nu mai au obiectiv, dar au ambiția de a încurca formațiile de pe primele patru locuri.
Echipa antrenată de Marian Paraschiv a făcut sâmbătă primul pas cu Romprim. Liderul nu a avut probleme, altele decât cele cauzate de absențele lui Victor Pristolian, Claudiu Vasile și Nicolae Logofătu. Practic, în retur, Electroaparataj nu a abordat niciun meci cu lotul complet și acest fapt s-a simțit în jocul echipei.
Scorul pauzei a fost stabilit de dubla lui Gabi Pristolian, iar Romprim a terminat repriza în zece. După pauză, Electroaparataj s-a distanțat decisiv prin golul marcat de Micu din pasa lui G. Pristolian, iar apoi echilibrul numeric a fost restabilit. Romprim a redus din diferență dintr-o lovitură de pedeapsă, iar Tecaru a adus liniștea pe final, după o acțiune personală, stabilind scorul întâlnirii: 4-1.
Următor pas pentru Electroaparataj va fi pe terenul Frăției, iar apoi vor urma meciurile cu Metaloglobus II, LSM, Unirea Tricolor și Termo. Însă, etapa viitoare, cel mai important meci pentru lider va fi confruntarea dintre Comprest și Progresul, cele două contracandidate urmând să decidă cine va mai rămâne în cursă pentru titlul de campioană.