Încă un meci, încă un recital oferit de Steaua Baschet. Roş- albaştrii au zdrobit în calea lor spre Liga Naţională, echipa CSU Cuadripol Brasov, scor 127-36.
Steaua Baschet a facut spectacol în ultimul meci jucat în Liga 1 împotriva braşovenilor de la CSU Cuadripol. Radu Paliciuc a fost MVP-ul partidei cu un total de 34 de puncte reuşite. La aruncarile de trei puncte, Paliciuc a avut un procentaj incredibil, 87,5 %, după ce a reuşit nu mai puţin de 7 din 8 aruncări de la distanţă.
Şi rezerva Ghiţă Balmuş a intrat foarte bine în meci şi a avut o seară aproape perfectă cu 22 de puncte, 6 recuperari, 4 interceptii şi a încheiat seara cu, ceea ce deja este marcă înregistrată, un buzzer beater.
Ghiţă Balmuş îi calcă pe urme lui Adi Voinescu, vicepreşedintele-jucător al steliştilor. Revenirea acestuia pe parchet îl ajută foarte mult pe Balmuş, mai ales că Voinescu are o experienţă de două ori mai mare. Ca o curiozitate, Balmuş are 20 ani şi poartă numărul 22 pe spate, în timp ce Adrian Voinescu are 40 de ani şi are pe maiou numărul 44. Mai mult, cei doi evoluează pe acelaşi post, cel de conducător de joc.
“Experienţa lui îşi spune cuvântul în echipa noastră şi în meciuri, plus că eu am foarte multe de învăţat şi el mă sfătuieşte şi îmi explică întotdeauna care este cea mai bună soluţie“, a spus Ghiţă Balmuş despre Voinescu.
Steaua este lider autoritar în Seria 1 şi va avea următorul meci peste două etape, în deplasare împotriva lui CSU 2 Ploieşti.
foto de Adi Nuță
[nggallery id=21]