Constructorul Bolintin Deal și FC Union s-au întâlnit luni seară pentru o partidă din cadrul etapei a 19-a din campionatul municipal de oldboys. În retur, gazdele nu au pierdut niciun meci pe teren propriu și au reușit să își păstreze invincibilitatea, după ce au avut victoria în mână la jumătatea reprizei secunde, dar și mari emoții la final.
Meciul a început într-un ritm mai degrabă abătut, cu două ocazii importante în contul oaspeților. Apoi, Constructorul a început să verticalizeze jocul și s-a apropiat periculos de poarta apărată de Valache, iar în minutul 23 a reușit să deschidă scorul.
FC Union a dat replica cu câteva secunde înainte de pauză, când Ștefan Mirea a reluat din cădere sub transversală, restabilind egalitatea.
Începutul reprizei secunde a fost adjudecat de gazde, Brânză și Bălan fiind campionii ratărilor, dar și autorii a două goluri ce ar fi trebuit să dea mai multă liniște în tabăra Constructorului. Numai că, nervozitatea lui Vasile Spînu și intrările sale dincolo de limitele regulamentare au pus Constructorul în dificultate, imediat după eliminarea fundașului.
Mai mult, Constructorul a rămas în nouă după ce Nicușor Stan l-a oprit printr-un fault din spate pe Mihăilă la 10 metri de poartă. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Bocancea și FC Union a simțit că poate obține tot dintr-o partidă pe care practic o pierduse.
În minutul următor, s-a produs egalarea. Mihăilă a deviat foarte bine cu capul pentru Simion, iar atacantul a găsit precis colțul lung. Constructorul a fost salvată la final de fluierul arbitrului, dar și de protestele vehemente de pe marginea și chiar interiorul terenului ale lui Vasile Spînu. Dacă jocul ar mai fi continuat două minute n-ar fi fost de mirare ca oaspeții să mai înscrie o dată și să câștige o partidă pe care la fel de bine, având în vedere raportul ocaziilor clare de gol, putea să o piardă la un scor nu tocmai onorabil.